subota, 19. listopada 2019.

Porečka riba i praeufrazijana

Mozaik iz Poreča iz 4. stoljeća (na prvoj fotografiji) s realističnim prikazom ribe možete vidjeti u Eufrazijevoj bazilici. Mozaik je znatno stariji od današnje crkve. Po veličini kamenčića vidi se da je mozaik izrađen pa naknadno umetnut u stariji podni mozaik s geometrijskim uzorkom. Povjesničari su zaključili da se ovaj podni mozaik nekada nalazio u nekoj privatnoj kući, možda kući jednog od prvih kršćana u Poreču, Maura. 

Mozaik datira iz razdoblja rimskog progona kršćana kada su se vjernici mogli sastajati samo u tajnosti. Stoga se smatra da je ova privatna kuća imala ulogu tajnog okupljališta vjernika (domus ecclesia). S prestankom progona kršćana u 4.st. na istom se mjestu gradi prva prava crkva (primitiva), a u 5.st. se gradi veća crkva (takozvana Praeufrazijana ili Predeufrazijana). Pod Praeufrazijane danas se nalazi oko 70 cm ispod poda današnje crkve i na nekim mjestima u bazilici možete ga čak i vidjeti. U 6.st. biskup Eufrazije gradi veliku baziliku, koja je samo djelomično sagrađena na temeljima Praeufrazijane, dok je ostatak Praeufrazijane izvan bazilike (na drugoj fotografiji). Stil gradnje Eufrazijeve bazilike razlikuje se od uobičajenog stila u Istri u ovom razdoblju. Riba je postala simbol kršćanstva još u doba progona kršćana i bila je tajni simbol kršćanske vjere. 

U antici je križ kao simbol vjere bio neprikladan jer su Rimljani na križ pribijali na smrt osuđene robove i najgore zločince. Jezik tajnog kršćanskog bogoslužja bio je grčki, a na  grčkom jeziku riba je ICHTYS (Iesus – Isus, Christos – Krist, Theu – Božji, Yios – Sin, Soter – Spasitelj). Svojedobno se mislilo da je Sveti Mauro samo legenda. No, Mauro je stvarno postojao. U Praeufrazijani je 1846. godine otkriven natpis: "Ova sveta ležaljka sadrži snježnobijelo tijelo svetog ispovjednika Maura".

Nema komentara:

Objavi komentar