nedjelja, 21. lipnja 2020.

Dobrinj

Dođete li na Krk obavezno posjetite stari gradić Dobrinj. Kamo god pogledate vidjeti ćete nešto iz bogate povijest Dobrinja i Dobrinjštine. U doba Frankopana, Dobrinj je bio utvrđen, a ulogu zidina imao je vanjski red kuća. Na samom početku 12. stoljeća Dobrinj se spominje u glagoljaškom zapisu. Uostalom, svaki čas ćete naići na neki glagoljaški natpis ili neki drugi podsjetnik na prošlost.

Dio prošlosti možete vidjeti u Etno muzeju, u kući koju je Dobrinju poklonio novinar i publicist Ivo Sučić (1901-1980.), veliki zaljubljenik u Dobrinj. Ivo Sučić je, između ostalog poznat po intervjuu s Charlesom Lindberghom (1902 –1974), američkim pilotom i izumiteljem. Na žalost prva asocijacija na spominjanje Lindberga uvijek je grozna otmica njegovog sina, dječačića čije je mrtvo tijelo nađeno nekoliko dana nakon otmice. Bilo je to 1932. godine. U Americi je zbog otmice zavladala takva medijska histerija da je obitelj neko vrijeme u tajnosti preselila u Europu da bi se tek 1939. vratili u Ameriku. Što sve morate vidjeti u Dobrinju? Puno toga! Kada stignete na Placu malenim stepeništem popenjite se do parkića (zovu ga Jardin). 

Kraj pošte, na dnu stepeništa, vidjeti ćete konjsku glavu (prva fotografija). Najvjerojatnije je riječ o potpornju koji je nekada držao nečiji balkon ili neki drugi dio kuće. U doba Venecije „konjska glava“ koristila se i kao mjera za dužinu („lakat“ tj. 63,5 cm). Do konjske glave nalaze se i dvije rupe u kamenu. To su stare mjere za žito i ulje kojima se Veneciji plaćao porez. Ne zaboravite potražiti i maskerona (druga fotografija) koji je na suprotnoj strani Place ugrađen na ugao jedne kuće. Riječ je o kamenoj glavi koju je izradio nepoznati umjetnik 1738. godine. Ne zaboravite na vidikovac s kojeg imate pogled na kopno, a iz daljine možete vidjeti i Klimno i njegovu plažu s ljekovitim blatom i rivu (štradu).

Nema komentara:

Objavi komentar