ponedjeljak, 29. kolovoza 2022.

Hum – Museum of Hum AurA

Najmanji gradić na svijetu, Hum, ne prestaje iznenađivati i oduševljavati. Od nedavno, u jednoj od najstarijih kuća u Humu (Hum se sastoji od tri reda kuća, kuće u srednjem redu su najstarije) možete posjetiti „Museum of Hum AurA“ (prva fotografija) i „Distillery bar AurA“ (druga fotografija). U ovoj kući je Venecija sagradila gradsku ložu, mjesto u kojoj su se donosile važne odluke za stanovnike Huma i okolice. 


Nekada je kuća pripadala obitelji Klobas. U kući je obitelj imala butigu, onaj stari tip dućana u kojem ste mogli kupiti sve, „od igle do lokomotive“ (i, naravno, pašaretu). Franz Klobas umro je 1974., njegova supruga Marija umrla je 1981. i od tada je kuća bila prazna, sve dok je nije otkupila obitelj Sirotić. Priča o brandu AurA započela je u Buzetu gdje je obitelj Sirotić započela raditi proizvode po receptima naših baka. Uz puno truda, znanja i ljubavi proizvodnja za vlastite potrebe prerasla je u obiteljski posao i brand. Danas proizvode AurA (predivni džemovi, pa čak i džem od maslačka, različite vrste rakije (uz neizostavnu bisku), gin…) biraju i kupuju znalci, a gdje god se pojavi AurA osvaja nagrade. Uz najavu, destileriju AurA u Buzetu možete posjetiti, a posjet će biti nezaboravan (kao i degustacija proizvoda). 


Proizvode možete kušati i u Humu, u „Distillery bar AurA“. Najmanji grad na svijetu, Hum, ima i najmanju (najkraću) kavicu. Naručite ovu mini kavicu u baru, sjednite u gradsku ložu, uživajte u okusu kave ili nekog drugog AurA proizvoda, uživajte u Humu i mnogobrojnim pričama iz prošlosti koje će vam se sigurno vrtjeti po glavi. U muzeju „Museum of Hum AurA“ nalazi se oko 1500 izložaka. Svaki izložak priča priču o nekadašnjem životu u Istri. Izlošci tvore jedanaest cjelina, pa tako možete „posjetiti“ staru poštu, školu, trgovinu, apoteku, možete „svratiti“ do postolara, krojača, stolara, mlinara. U muzeju ćete naučiti mnogo o istarskim freskama (a možete i sami probati naslikati fresku). Naravno, u Istri je nemoguće ne spomenuti glagoljicu. Zato je jedna cjelina muzeja posvećena upravo glagoljici.

Nema komentara:

Objavi komentar